2018 ADG Awards Nominees

The Australian Directors’ Guild (ADG) Awards are fast approaching and the ADG has revealed the nominations for 2018. Simon Baker has received a nomination for his directorial feature debut Breath and he is joined in the BEST DIRECTION OF A FEATURE FILM category by Greg McLean for Jungle, Tori Garrett for Don’t Tell, Jeffrey Walker for Ali’s Wedding and Jason Raftopoulos for West of Sunshine.

Jennifer Peedom was the winner of the 2016 award for BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY FEATURE FILM and she is nominated again in the same category in 2018 for her film Mountain. She is joined by Larissa Behrendt for After the Apology, Sascha Ettinger Epstein for The Pink House and Kriv Stenders for The Go-Betweens: Right Here.

Kriv Stenders has also been recognised for his work on Wake In Fright, with a nomination for BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD MINI SERIES. Also included in this category are Daina Reid for Sunshine, Glendyn Ivin for Seven Types of Ambiguity, Matthew Saville for Friday on My Mind and Michael Jenkins for Blue Murder: Killer Cop.

Fiona Banks has nominations in two categories. The first is for the ESBEN STORM AWARD FOR BEST DIRECTION OF A CHILDREN’S TV OR SVOD DRAMA for her work on Mustangs FC (Series 1, Episode 13) and the second is for BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD DRAMA SERIES for Wentworth (Series 5, Episode 5). In the Esben Storm category she is joined by four other female directors: Beth Armstrong for Drop Dead Weird (Series 1, Episode 15), Corrie Chen for Mustangs FC (Series 1, Episode 6), Julie Kalceff for First Day (Series 1) and Tori Garrett receives her second 2018 ADG nomination for Mustangs FC (Series 1, Episode 1). The other nominees in BEST DIRECTION OF A TV OR SVOD DRAMA SERIES are Geoff Bennett for Wolf Creek (Series 2, Episode 5), Peter Andrikidis for Pulse (Series 1, Episode 7) and Shannon Murphy for Sisters (Series 1, Episode 5).

In the TV documentary categories, Alex Barry (The Surgery Ship), Dan Goldberg (The Archibald), Ivan O’Mahoney (The Queen and Zak Grieve), Max Bourke (Man Up (Series 1, Episode 2)) and Sally Aitken (David Stratton’s Stories of Australian Cinema) have all received nominations for BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY SERIES. In the BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY STANDALONE PROJECT category, Jack Yabsley has been nominated for Kings of Baxter, alongside Jeff Daniels for Fair Game, Jolyon Hoff for The Staging Post and Sari Braithwaite for Paper Trails.

The category of Best Direction of a TV or SVOD Comedy Program sees Ben Chessell receive a nomination for The Family Law (Series 2, Episode 2) alongside Jonathan Brough for Rosehaven (Series 2, Episode 4), Sian Davies for True Story with Hamish & Andy (Episode “Phil”) and Trent O’Donnell for The Letdown (Series 1, Episode 5).

The annual ADG Awards will take place on Friday 4 May at the Sofitel Melbourne on Collins. To be eligible for the Awards, all work must have screened publicly for the first time between the 1st of July 2016 and the 31st of December 2017, except for student films where the project needs only to have been completed within these dates. The ADG Awards are the only opportunity for Australian directors and their work to be acknowledged by their directing peers. The Awards recognise excellence in the craft and art of directing, as well as acknowledging individual contributions by Australian Screen Directors to film, television, documentary, animation and interactive media.

BUY TICKETS HERE

2018 ADG Awards Nominations Are:

BEST DIRECTION IN A FEATURE FILM

  • Greg McLean for Jungle
  • Jason Raftopoulos for West of Sunshine
  • Jeffrey Walker for Ali’s Wedding
  • Simon Baker for Breath
  • Tori Garrett for Don’t Tell

BEST DIRECTION IN A SHORT FILM

  • Andrew Lee for Melon Grab
  • Danielle Baynes and Yolanda Ramke for Cold Hearts
  • John Sheedy for Mrs McCutcheon
  • Julietta Boscolo for Let’s See How Fast This Baby Will Go
  • Vanessa Gazy for Highway

BEST DIRECTION IN A STUDENT FILM

  • Charby Ibrahim for The Holiday Inn-Side
  • Darcy Tuppen for The Land Will Eat You (Graon Bae Hemi Kakae Yu)
  • Lucy Knox for An Act of Love
  • Quentin Curzon for Rift

BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY FEATURE FILM

  • Jennifer Peedom for Mountain
  • Kriv Stenders for The Go-Betweens: Right Here
  • Larissa Behrendt for After the Apology
  • Sascha Ettinger Epstein for The Pink House

BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY SERIES

  • Alex Barry for The Surgery Ship
  • Dan Goldberg for The Archibald
  • Ivan O’Mahoney for The Queen and Zak Grieve
  • Max Bourke for Man Up (Series 1, Episode 2)
  • Sally Aitken for David Stratton’s Stories of Australian Cinema

BEST DIRECTION OF A DOCUMENTARY STANDALONE PROJECT

  • Jack Yabsley for Kings of Baxter
  • Jeff Daniels for Fair Game
  • Jolyon Hoff for The Staging Post
  • Sari Braithwaite for Paper Trails

ESBEN STORM AWARD FOR BEST DIRECTION IN A CHILDREN’S TV OR SVOD DRAMA

  • Beth Armstrong for Drop Dead Weird (Series 1, Episode 15)
  • Corrie Chen for Mustangs FC (Series 1, Episode 6)
  • Fiona Banks for Mustangs FC (Series 1, Episode 13)
  • Julie Kalceff for First Day (Series 1)
  • Tori Garrett for Mustangs FC (Series 1, Episode 1)

BEST DIRECTION IN A TV OR SVOD DRAMA SERIES

  • Fiona Banks for Wentworth (Series 5, Episode 5)
  • Geoff Bennett for Wolf Creek (Series 2, Episode 5)
  • Peter Andrikidis for Pulse (Series 1, Episode 7)
  • Shannon Murphy for Sisters (Series 1, Episode 5)

BEST DIRECTION IN A TV OR SVOD DRAMA SERIAL

  • Chris Adshead for Neighbours Episode 7562
  • Danny Raco for Home and Away Episode 6756
  • Geoffrey Nottage for Home and Away Episode 6597
  • Kath Hayden for Neighbours Episode 7726

BEST DIRECTION IN A TV OR SVOD MINI SERIES

  • Daina Reid for Sunshine
  • Glendyn Ivin for Seven Types of Ambiguity
  • Kriv Stenders for Wake in Fright
  • Matthew Saville for Friday on My Mind
  • Michael Jenkins for Blue Murder: Killer Cop

BEST DIRECTION IN A TV OR SVOD COMEDY PROGRAM

  • Ben Chessell for The Family Law (Series 2, Episode 2)
  • Jonathan Brough for Rosehaven (Series 2, Episode 4)
  • Sian Davies for True Story with Hamish & Andy (Episode “Phil”)
  • Trent O’Donnell for The Letdown (Series 1, Episode 5)

BEST DIRECTION IN AN ONLINE DRAMA PROJECT

  • Erin Good for Jade of Death
  • Erin White for Other People’s Problems
  • Scott Mannion for The Defector

BEST DIRECTION IN AN ONLINE COMEDY PROJECT

  • Henry Inglis for Small Town Hackers
  • Kelli Cross for Aussie Rangers
  • Maria Theodorakis for Little Acorns – Bad Parents (Episode 6)
  • Tawni Bryant and Jerome Velinsky for Method

BEST DIRECTION OF AN ANIMATED PROJECT

  • Jo Boag for Guess How Much I Love You: The Adventures of Little Nutbrown Hare – Christmas to the Moon and Back
  • Luke Jurevicius for Sherazade: The Untold Stories (Episode 1)
  • Marieka Walsh and Larissa Behrendt for Barbara
  • Steve Baker for This is Desmondo Ray!

BEST DIRECTION OF COMMERCIAL CONTENT

  • Alyssa McClelland for Mainland – New Tricks
  • Husein Alicajic for Continental // Synchronicity
  • Martin Wilson for Helping Minds – Real Stories
  • Nick Waterman for I am George – The Fixer
  • Paul Komadina for Nature Play – Free Benji
  • Paul Middleditch for Celebrate Australia

BEST DIRECTION IN A MUSIC VIDEO

  • Nicholas Colla for Let You Down (Artist: Peking Duk ft. Icona Pop)
  • Nick Waterman for Edge of the Night (Artist: Sheppard)
  • Nick Waterman for Saint Lo (Artist: Washington)
  • Samuel Bright for Adelphi Hotel Nightmare (Artist: Curt Manor)

Visit https://adg.org.au


SELF-SERVICE WEB SITE ADVERTISING

Manage your own ads on this web site. For more, click the button below.